A cysta endometrialis/endometrioma a petefészekben endometriózisosszigetekből kialakult, vért, törmeléket tartalmazó, barnás bennékűciszta. Akkor képződik, amikor a méhnyálkahártya (az endometrium) apetefészekbe költözik be - rendszerint egy olyan tüszőbe, melyből apetesejt már kiköltözött.
Mivel a petesejt helyén kialakult cisztáról vanszó, a csokoládé ciszta eleinte nem feltűnő, a normál tüszőknek megfelelő 1-2 cm-escisztikus képlet látható, esetleg ultrahanggal a sűrűbb bennék tehetigyanússá az elváltozást. A nevét nemes egyszerűséggel onnan kapta, hogyúgy néz ki, mintha olvadt csokoládé lenne a hasüregben a cisztabelsejében.
A rendellenesség eleinte nem feltűnő, ám a csokoládé ciszta a havi ciklusnak köszönhetően hónapról hónapra növekszik. A benne lévő vér idővel besűrűsödik, valamint megbarnul - innen is ered az elváltozás neve. Gyakran előfordul, hogy a csokoládéciszta mindkét petefészekben kialakul, ilyenkor azok megnagyobbodnak, és összeérhetnek, sőt, akár össze is tapadhatnak a méh mögött.
A csokoládé ciszta leggyakoribb tünetei: hasi fájdalom, fájdalmas közösülés, rendszertelen vérzés erős, fájdalmas menstruáció, illetve meddőségi problémák hátterében is állhat csokoládé ciszta. Ilyen esetekben a sebészi megoldás javasolt.
A témáról bővebben az
endometriózis oldalamon olvashat.