Magánrendelés: 1136 Budapest,
Balzac utca 12. fsz. 3.

Esetismertetések

Esetismertetések

A munkám során az évek alatt annyi sok szebbnél-szebb sikertörténetnek voltam és vagyok tanúja nap, mint nap. Öröm találkozni munkánk gyümölcseként a boldog gyermekes családokkal és a műtét után panaszmentessé vált páciensekkel, akik mindig erőt adnak a munkavégzéshez és a szakmai fejlődéshez. Az Ő eseteikről írtam néhány gondolatot az alábbiakban.

31 éves hölgy kereste fel rendelőmet gyakran visszatérő kismedencei fájdalomra panaszkodva, ami mellett négy éve nem esett teherbe.



Tulajdonképpen második szakvélemény kérésére jött, mert egy másik intézetben, ahol már korábban kétszer operálták, most már valószínűnek tartották, hogy nem tudják megmenteni a petefészkeket.



Mindkét oldali petefészekben talált ökölnyi ún. endometriózis csokoládé ciszta miatt azt javasolták, hogy az eset bonyolultságára való tekintettel nyitott hasműtéttel távolítsák el a páciens mindkét petefészkét. Az általam végzett vizsgálat során a kétoldali petefészek csokoládé ciszta mellett a méh izomzatában illetve a Douglas üreg mélyén lévő heges endometriosist is észleltem.



A második vélemény teljesen különbözött az elsőtől. Az endometriosis ezen összes formája laparaszkópiás műtét során megoldható, anélkül, hogy akár a méh akár a petefészkek eltávolításra kerülnének. Speciális altatóorvosi kivizsgálás után három héttel került sor a beavatkozásra, mely során mindkét oldali petefészekből kihámoztam a cisztákat az ép petefészek szövet megmentésével, a méhből kimetszettem az endometriosisos területet, valamint lézer segítségével a Douglas üreg mélyén lévő – a végbelet is érintő – csomót eltávolítottam.



A páciens három kórházban töltött nap után egy hét múlva visszatértmunkahelyére, majd két hónappal később spontán teherbe esett. A terhesség 38.hetében végzett császármetszés során a kismedencében körültekintve teljesenregenerálódott szöveteket találtam.

Rendelőmet egy 30 éves páciens kereste fel azzal a panasszal, hogy két és fél éve nem esik teherbe és szeretne egy meddőségi kivizsgáláson részt venni.

A vizsgálati lépések teljes körű tisztázása után, az első ultrahang vizsgálattal észleltem, hogy egy speciális méhfejlődési rendellenesség un. kétszarvú méh” diagnózisa áll fenn. Ennek lényege, hogy a méh két „fele” nem forr össze a magzati fejlődés során ezért két csökevényesebb méh-fél üreg van jelen a szervezetben.

Ezen kórkép mellett néha látunk spontán teherbe esést, azonban a méhüreg nagyfokú beszűkültsége miatt ennek elmaradása sokkal valószínűbb és gyakoribb. A meddőségi kivizsgálás többi lépése nem mutatott eltérést.

A kétszarvú méh egy komplex, több lépésből álló műtéti procedúrával került megoldásra. Páciensem endoszkópos műtéti megoldást választott, mely során méhüregi és hasüregi tükrözéses eljárást kombinálva oldottuk meg a két méh szarv közötti terület kiirtását és a két méh-fél újra egyesítését.

A műtét után 2 nappal páciensünk gyógyultan távozott. 6 hónapos gyógyulási idő után ismételt diagnosztikus beavatkozás során láttuk, hogy a méhüreg egyesítés jól sikerült és így a spontán teherbe esési próbálkozás elindulhatott. Ezt követően 4 hónappal spontán teherbe esett és 38 hetesen császármetszéssel egészséges leány gyermeknek adott életet.

41 éves hölgy keresett fel rendelőmben, elmondása szerint évek óta fennálló erős, elhúzódó vérzése és keresztcsontba sugárzó kismedencei fájdalma volt. Nőgyógyászhoz folyamatosan járt, ahol évek óta ismert myomáját utoljára már nagyméretű 10-11 cm-es átmérőjűnek találták, mely a méh mellső falában helyezkedett el, és ennek megfelelően már régebb óta nyitott hasi műtéttel végzett méheltávolítást javasoltak.

A hölgy azért halogatta a műtétet, mert szerette volna a méhét megtartani. Még külföldön is járt konzíliumban, ahol szintén méheltávolítást javasoltak, de felvetve az endoszkópos megoldás lehetőségét. Bár a hölgy túl volt a családtervezésen, nőiességének ilyen mértékű megcsonkításától idegenkedett. Ezen megoldást, csak végszükségben tudta volna elképzelni.

Vizsgálatom során végzett ultrahanggal a göböt 11 cm-esnek mértem, amely lelet teljesen indokolta a páciens összes fentebb említett panaszát.

Nagy ellenállásom mellett a határozott véleményű páciens rábeszélt a laparoszkópos konzervatív myoma enukleációra, mely azt jelenti, hogy a myomát a méhmegtartása mellett, a hasfalon ejtett négy apró metszésen keresztül távolítjuk el. Altató orvosi kivizsgálást követően végeztem a műtétet, a beavatkozást követő harmadik napon a beteg otthonába távozott és két hét múlva ismét munkába állt.

A hat hét múlva történt kontroll vizsgálat során – két teljesen normálisan lezajló, fájdalommentes mensest követően – ultrahang vizsgálattal regenerálódott, közel normális méretű méhet találtam.

Házasságban élő pár – a hölgy 32 éves, a férje 34 éves – keresett fel azzal, hogy gyermeket szeretnének de négyévi próbálkozás ellenére sem sikerült.



A kikérdezés során megtudtam, hogy korábban a feleségnek visszatérő petefészek gyulladásai, a férjnek pedig gyakori prosztata gyulladása volt. 


Kivizsgálást kezdeményeztem mindkettőjüknél, mely során a feleségnél hormonális ciklus monitorizálást, speciális baktériumtenyésztéseket, rákszűrést, ultrahangos petevezető átjárhatósági vizsgálatot, a férjnél mennyiségi és minőségi spermavizsgálatot, valamint szintén speciális baktérium tenyésztéseket végeztünk.



A kivizsgálás eredménye során a hölgynél normál hormon leleteket találtam, a tenyésztések közül a Chlamydia pozitivitást mutatott és az átjárhatósági vizsgálatnál normál méhüreg mellett mindkét oldali lezárt petevezetőt észleltem. A férjnél talált spermaleletben mind a minőségi mind a mennyiségi paraméterek valamivel a normál értéktartomány alatt helyezkedtek el, valamint E.Coli kórokozót mutatott a tenyésztés. 



A feleségnek Chlamydia elleni gyógyszert adtam, és laparoszkópos műtétet javasoltam a petevezetők esetleges újranyitására, amit ő nem szeretett volna. A férjnél elvégzett andrológiai konzultáció után az alkalmazott antibiotikumok és specifikus vitaminkombinációk következtében a spermalelet két hónap múlva teljesen rendeződött.



Ezt követően a hölgynél fennálló kétoldali petevezető elzáródás miatt lombik bébi eljárást kezdeményeztem. A második lombik ciklus során két embriót ültettem vissza, melyek közül az egyik megtapadt, fejlődésnek indult és a terhesség 39. hetében a hölgy egészséges leány újszülöttnek adott életet. 

Egy 29 éves páciens keresett fel rendelőmben, teljesen rejtélyes panaszokkal. Alhasi fájdalmai voltak, gyakori felfázásos, hólyaghurutos tünetei jelentkeztek, melyek nem folyamatosan álltak fenn, de havonta legalább egyszer szenvedett tőlük.

Természetesen ezekkel a panaszokkal járt már sokszor családorvosánál és mivel tipikus húgyhólyag gyulladásos tüneteket produkált, ezért gyakorta kapott antibiotikumokat, melyek azonban nem használtak. Többször történt vizelet tenyésztés is a panaszok fennállásakor, ezek nem mutattak ki baktériumot, azonban a tipikus tünetei miatt mindig kapott gyulladás ellenes kezelést.

Mivel egy idő után észrevette, hogy tünetei gyakran voltak menstruációhoz köthetőek, ezért felmerült benne – aktív internetezést követően, hogy esetleg endometriosis betegség is állhat a háttérben. Ezért felkeresett a rendelésemen.

Az elvégzett vizsgálatok alkalmával hüvelyi ultrahangot is végeztem, mely húgyhólyagba törő kb. 3 cm-es endometriosis alapos gyanúját vetette fel. Ez az elváltozás volt az, ami minden menstruáció alkalmával megduzzadva, a húgyhólyag falát irritálva, okozta a felfázásos tüneteket. A diagnózis számomra egyértelmű volt, azonban elvégeztettük az ilyenkor szükséges kismedencei MRI vizsgálatot és az együttműködő urológusunkkal a húgyhólyagtükrözést is.

Ezek mindegyike alátámasztotta a felmerült diagnózist. Műtéti beavatkozást javasoltam, majd laparoszkópiás műtéttel, lézersebészeti módszerrel eltávolítottuk a húgyhólyag falát teljesen áttörő szilványi vérzékeny endometriotikus csomót.

A páciens 2 nap múlva jó általános állapotban távozott osztályunkról. Az egy éve végzett műtét óta teljesen tünetmentes és nyilatkozata szerint már el is felejtette, hogy mennyi szenvedést jelentettek számára a havi szinten jelentkező felfázások.

Egy meddőséggel küzdő házaspár keresett fel rendelésemen 3 éves sikertelenséget követően. A 34 éves hölgynek korábban négyszer sikertelen lombikbébi kezelése volt, amit a korábbi kivizsgálások során észlelt kétoldali lezárt petevezetékek miatt kellett elvégezni.

A kikérdezés során szabályos menstruációs ciklusokat említett, azonban a menstruációját kissé fájdalmasabbnak ítélte meg. Az elvégzett nőgyógyászati szakvizsgálat során a kismedencében sem a méhnél, sem a petefészkeknél, sem azok környezetében kóros eltérést nem találtam.

Tekintettel a többszörös sikertelen lombikbébi kezelésre, diagnosztikus méhüregi tükrözést – hiszteroszkópiát, és hasüregi tükrözést –laparoszkópiát javasoltam, mivel ilyen beavatkozása még nem történt az alapos előzetes kivizsgálások során.

A 60 perces műtét során, a kismedencei hashártyán, több helyen puskaporszerűen felrakódott barnás endometriózist, valamint a petevezetékek végén szintén több rizsszemnyi endometriosisos heget találtam, melyek a petevezetékek végét teljesen beszűkítették. Ezeket az elváltozásokat lézerrel elpárologtattuk és a petevezetékek végét így sikerült felszabadítani. Az azonnal elvégzett petevezeték átjárhatósági vizsgálati lépés így normál átjárhatóságot mutatott. A műtétet követő napon a páciens panaszmentesen távozott otthonába.

Tekintettel arra, hogy a sikertelenségnek semmi egyéb okát nem találták korábban, csak a lezárt petevezetékeket, ezért azt javasoltam, hogy az egy hónap regenerálódás után néhány hónap spontán próbálkozás történjen. 3 hónap múlva érkezett teljes megilletődöttséggel és boldogsággal a házaspár, hogy pozitív otthoni terhességi tesztet produkált. Az elvégzett ultrahang vizsgálat szerencsére ezt valóban igazolta. Ők azóta boldog családként élik életüket.

A 31 éves hölgy azzal keresett fel, hogy rendkívül erős görcsös menstruációi vannak, a menses alatt kifejezetten fájdalmasak a székletürítések és mivel kisbabát is szeretnének, ezért megemlítette azt is, hogy a szexuális együttlétek gyakorta kellemetlenek és néha kisebb vérzések is követték az együttléteket.

A kivizsgálásunk során súlyos kismedencei endometriosist találtam, mely a méh mögötti területen, a Douglas üregben növekedett a végbélhez közel, úgy, hogy időközben be is tört a hüvely felső területére. Ez a terjedési irány okozta az együttlétek során jelentkező vérezgetést. A végbél közelsége magyarázta a ciklikus fájdalmas székletürítést.

Műtéti kezelés vált szükségessé. Az ideális műtéti megoldás kiválasztásához, mint mindig, itt is alapos előzetes kivizsgálásra volt szükség. Az elvégzett kismedencei MRI vizsgálat és az intézetünkben végzett speciális végbélen keresztül történő ultrahang vizsgálat megállapította, hogy az elváltozás főleg a hüvely felé terjed és a végbél fala nem érintett. Ennek tükrében laparoszkópiás műtéti megoldás mellett döntöttünk.

Az ilyen típusú műtét során két lényeges nehézséggel kell számolni, az egyik, hogy a hüvelyben látható eltérés kiterjedése a mélyben mindig sokkal nagyobbnak bizonyul – hasonlóképpen, mint a jéghegy csúcsa ami kilátszik a tengerből; a másik, hogy a végbél rendkívül közel van az operációs területhez, ezért a sérülés veszélye fokozott.

A beavatkozás során a hasüreg felől CO2 lézerrel eltávolítottuk a mogyorónyi méretű endometriosis csomót, melynek komplett eltávolítása szükségessé tette, hogy laparoszkóppal a hüvelyfalból is ki kellett metszeni egy 2 cm-es területet, majd rekonstruálni az eredeti viszonyokat. A lézersebészeti módszer, jelentős előnyt jelentett abban, hogy biztonságosan lehetett operálni a végbél közelsége ellenére.

A páciens a műtétet követően két nappal otthonába távozott és a hüvelyfali sebvarratsorának gyógyulása után spontán próbálkozik a teherbe eséssel.

Nőgyógyászati vizsgálatok,
meddőség kezelése
a legmodernebb módszerekkel

Dr. Fülöp István

Nőgyógyászati, Endoszkópos
és Meddőségi Magánrendelés

1136 Budapest, Balzac utca 12. fsz. 3.

Műtéti beavatkozások:
Triton Life Magánkórház
Meddőségi kezelések:
Róbert Károly Meddőségi Centrum

dr-fulop-istvan-3b

Rendelőmben minden meddőséggel, endometriózissal és miómával kapcsolatos problémájára választ kaphat!

Szakterületeim

Meddőségi kezelések

Teljes körű meddőségi kivizsgálási és kezelési lehetőségek, betegközpontú szolgáltatás. Korszerű mesterséges megtermékenyítési – inszemináció, lombikbébi – eljárások.

Laparoszkópos és hiszteroszkópos sebészet

Modern, kis megterhelésű műtéti eljárások a rövid kórházi tartózkodás és a gyors felépülés érdekében, mellyel a legtöbb klasszikus nőgyógyászati műtét kiváltható.

Endometriózis sebészet

Az endometriózis az egyik legrejtélyesebb nőgyógyászati megbetegedés, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. Hogyan lehet az endometriózist a leghatékonyabban, modern módszerrel megoldani?

Általános nőgyógyászat

Forduljon hozzám bizalommal nőgyógyászati vizsgálatokért és tanácsadásért, ahol szakértő kezekben érezheti magát, minden életszakaszban.

Dr. Fülöp István

nőgyógyász szakorvos vagyok, meddőségi és endoszkópos sebészeti specialista. 3 évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezve, több ezer nőnek nyújtottam és nyújtok segítséget nap, mint nap a meddőség és az endometriózis problémájának kezelésében. Hazánkban egyedülálló módon e két szakterületet egy kézben tartva, magas szintű ultrahang diagnosztikai készséggel rendelkezve, próbálok a páciensek számára gyors és hatékony terápiás megoldásokat nyújtani a vágyott céljuk elérése érdekében.

Általános nőgyógyászati vizsgálat Rákszűrés Meddőségi első konzultáció Műtéti első konzultáció
HYCOSY petevezető átjárhatósági vizsgálat Terhesgondozás Műtét utáni 1 hónapos kontroll Lelet megbeszélés
Meddőségi zárókonzultáció Spirál felhelyezés Spirál felhelyezés utáni kontroll

Foglaljon időpontot
egyszerűen és gyorsan online!

Kerülje el a hosszú telefonálást és a várakozást! Online időpontfoglaló rendszerünk lehetővé teszi,
hogy néhány kattintással kiválassza az Önnek legmegfelelőbb időpontot.
Egyszerű foglalás, azonnali visszaigazolás – mert az egészségére fordított idő a legértékesebb.

Online konzultáció Dr. Fülöp Istvánnal
2025 áprilisban és májusban

Ha meddőségi problémákkal küzd, endometriózis miatt keres megoldást, vagy tanácsra van szüksége a gyermekvállalással kapcsolatban, akkor 2025 áprilisában és májusában is számíthat Dr. Fülöp István szakértelmére – ezúttal egy szakmai továbbképzésen való részvétel miatt kizárólag online konzultáció formájában.


Miért érdemes online konzultációt kérni?
  • Kényelmes és gyors – Nem kell utaznia, otthonról is részt vehet a konzultáción.
  • Személyre szabott tanácsadás – Ugyanazt a figyelmet és szakértelmet kapja, mintha személyesen találkozna az orvossal.
  • Diszkréció és biztonság – A beszélgetés zárt, biztonságos online csatornán keresztül történik.
  • Ugyanaz a szakértelem, új formában – Dr. Fülöp István több évtizedes tapasztalatával segít Önnek a megfelelő diagnózis és kezelés megtalálásában.

Hogyan zajlik az online konzultáció?
  1. Időpontfoglalás – Egyeztessen időpontot a nemesekteherbe.hu weboldalon vagy telefonon keresztül.
  2. Kapcsolódás az online térben – A konzultáció egy előre megbeszélt, biztonságos videóhívás keretében történik.
  3. Személyre szabott tanácsadás – Dr. Fülöp István átbeszéli Önnel a kérdéseit, elemzi a szükséges orvosi leleteket, és megoldási javaslatokat kínál.

 

Forduljon hozzám bizalommal, kérjen időpontot most!