Magánrendelés: 1136 Budapest, Balzac utca 12. fsz. 3.
A spontán teherbe eséshez a férfi és női ivarsejtek megfelelő időben, megfelelő helyen és környezetben való találkozása szükséges.
A szabályos menstruációs ciklus 28 napját több fázisra osztjuk fel. Az első fázisban a petefészkek petesejtet érlelnek, míg a méh nyálkahártyája vastagodással készül fel a megtermékenyített petesejt beágyazódására. A ciklus közepe tájékán a petefészekben megérett tüszőből megtermékenyülésre váró petesejt szabadul ki. A megtermékenyülés ezen időszak alatt, 48-72 órán keresztül a legvalószínűbb. Amennyiben bekövetkezik a megtermékenyülés, az elő-embrió a petevezetőn keresztül vándorol a méh felé, s kb. 5 nappal később történik meg a beágyazódás a méh üregében. Eközben a petefészekben fejlődésnek indul a sárga test, mely által termelt hormon elengedhetetlen feltétele az egészséges terhességnek.
Amennyiben a megtermékenyülés nem következik be, úgy a petefészek sárga testje sorvadásnak indul; a ciklus végére a méhnyálkahártya elhal, lelökődik és menstruációs vérzés formájában távozik. Szabályos ciklus esetén a fenti folyamat játszódik le minden hónapban. Ahhoz, hogy a terhesség bekövetkezhessen, szükséges a petefészkek szabályos működése, a petevezetők átjárhatósága és egészséges volta, a méhüreg szabályossága, specifikus fertőzést okozó kórokozók hiánya, illetve a férfi megfelelő sperma lelete és az ideális időben való együttlét. A természetes fogantatásnak a következő alapvető feltételeit szokás nevesíteni:
A női szervezetben:
A férfi szervezetben:
100 gyermeket akaró párból az első hat hónap próbálkozás alatt 50, 12 hónap alatt pedig 85 esik teherbe, azaz egy év után a párok 15%-ának nem sikerül a teherbe esés. Az ő esetükben javasolt a sikertelenség okának kiderítése.
Szeretne többet megtudni a témával kapcsolatosan,vagy vannakmegválaszolatlan kérdései?
Forduljon hozzám bizalommal, kérjen időpontot most!
Orvosi értelemben meddőségről – infertilitásról – akkor beszélünk, ha egy éven keresztül történő rendszeres, védekezés nélküli házasélet nem eredményez terhességet. Meddőségnek nevezzük azt az állapotot is, ha a nő bekövetkezett terhessége rendszeresen spontán vetéléssel szűnik meg. A megtermékenyülés folyamata nagyon összetett, melynek során hormonok, kémiai és fizikai mechanizmusok százainak kell a meghatározott időben és sorrendben működésbe lépnie. A heréknek folyamatosan spermiumokat kell termelniük, melyeknek azután érniük kell a mellékherében, be kell jutniuk a hüvelybe, majd pedig a méhen át a petevezetékbe. Ott 24 órán belül találkozniuk kell az ovuláció során a petefészekből kiszabadult petesejttel, utána egyetlen spermiumnak be kell jutnia a petesejtbe és megtermékenyítenie azt. Ezt követően a megtermékenyült petesejt még két napig tartózkodik a petevezetékben, azután pedig a méh üregébe kell vándorolnia és ott további osztódás és növekedés után be kell ágyazódnia a méh nyálkahártyájába. Amennyiben egy egészséges házaspár minden szempontból az ideális időpontban él házaséletet, a kívánt teherbeesés valószínűsége „csupán” 25-30 %. Ez meglepően alacsony számnak tűnhet, és ezek alapján bátran mondhatjuk, hogy minden emberélet megfoganása egy csoda, hiszen számtalan tényezőnek kell egyszerre jelen lennie és megfelelően működnie.
Míg néhány évtizeddel ezelőtt a gyermekvállalás a nők húszas éveiben volt jellemző, addig napjainkra – a különböző szociális és gazdasági változások következtében – a családtervezés későbbre tolódott, s nem ritka, hogy a nők az első gyermeküket csak a harmincas éveik derekán szülik meg.
Az életkor előre haladtával azonban csökken a fogamzó képesség, és egyre nagyobb számban találkozunk a teherbe esés nehezítettségével. Ma hazánkban a párok kb. 15-20%-a küzd meddőséggel, amely kb. 150.000 pártjelent! A témáról bővebben a „Meddőség kulisszatitkai” című cikksorozatomban olvashat.
Meddőségi kivizsgálást 12 hónap sikertelenség esetén ajánlott végezni, azonban ez az időtáv az életkor előrehaladtával csökkenthető. Természetesen, azon esetekben, ahol a pár idősebb vagy a kórelőzményben ismert – meddőségre utaló – betegség szerepel, a probléma korábban is diagnosztizálható és kezelhető.
Amennyiben Ön az alábbi problémák valamelyikével küzd, érdemes meddőségi szakemberhez fordulnia.
A meddőségi kivizsgálás során a pár mindkét tagját ki kell vizsgálni, hiszen a kiváltó okok feltárása során 40%-ban találunk női okot, szintén 40%-ban férfi okot és 20%-ban a pár mindkét tagjánál van olyan eltérés, mely a meddőség okának tekintendő.
Az általam vezetett meddőségi kivizsgálások protokolljáról ide kattintva, illetve a meddőségi kezelésekről a főoldalon is olvashat.
A pár női tagjánál fizikális vizsgálattal, laboratóriumi vizsgálatokkal, képalkotó eljárásokkal, szükség esetén sebészeti technikákkal történik a meddőség okának felderítése.
A pár férfi tagjánál az egyik legfontosabb eljárás az ondó minőségi és mennyiségi vizsgálata. Emellett szükség esetén egyéb andrológiai vizsgálatok (hormonszint-meghatározás, sebészeti technikák stb.) derítenek fényt a háttérben álló problémára.
A gyermek után vágyó párok majdnem 90%-ában a meddőség kezelhető gyógyszeresen, a reproduktív rendszer funkciójának sebészi helyreállításával, valamint az asszisztált reprodukciós technikák, mint pl. az in vitro fertilizáció, az ún. lombik bébi program segítségével.
Szeretne többet megtudni a témával kapcsolatosan, vagy vannak megválaszolatlan kérdései?
Forduljon hozzám bizalommal, kérjen időpontot most!
I. Konzultáció
Nőgyógyászati vizsgálat
Méhnyak rákszűrés
Női genitális bakteriális panel
Alaphormon vizsgálatok
Vírus és egyéb vér vizsgálatok
Petevezeték átjárhatósági vizsgálatok / Anatómiai viszonyok feltárása
Méhüreg feltárása, petevezetők átjárhatósága
a) HYCOSY / Hystero Contrast Salpingographia
b) HSG / Histerosalpingographia
c) Hysteroscopia, Laparoscopia / Méhűri és Hasi tükrözés
Genetikai vizsgálatok (szükség szerint)
Spermiogram
Férfi genitális bakteriális panel
Vírus vizsgálatok
Genetikai vizsgálatok (szükség szerint)
II. Konzultáció:
Stimulációs javaslat, meddőségi kezelési terv felállítása
A meddőségi kivizsgálások elengedhetetlen része a pár hölgytagjánál a kismedencei viszonyok tisztázása, melynek fontos eszköze az átjárhatósági vizsgálat. A méhüreg és a petevezeték állapota nagyon lényegesen befolyásolja a teherbeesés valószínűségét, illetve a további teherbe esési módozatok kiválasztását.
A spontán teherbe esés egyik lényeges előfeltétele a legalább egy átjárható, egészséges petevezeték. Azonban egy kisbaba méhen belüli kihordásában legfontosabb tényezőnek a méh üreg állapotát tekintjük.
Ha a méh üregében torzító, szűkítő tényezők állnak fenn, – úgymint myoma, polyp, fejlődési rendellenesség, vagy összenövés – a teherbe esési esélyeket ezen faktorok felére csökkentik. Emiatt a méh üregének feltárása és szükség szerinti kezelése elengedhetetlen lépés egy meddőségi kivizsgálás és kezelés során.
A méhüregi és petevezeték vizsgálatra jelenleg háromféle eljárást tudunk alkalmazni.
1.HYCOSY – (Hystero- Contrast- Sonography )
Ultrahanggal vezérelt méhüregi és petevezeték átjárhatósági vizsgálat, ez az eljárás a legkisebb megterheléssel járó vizsgálati módszer a petevezeték átjárhatóságának megítélésére. Minimális fájdalommal jár, emiatt ambuláns módon végezhető, csupán néhány perces vizsgálat.
A kismedencét ultrahanggal vizsgáljuk, mely nem okoz szöveti terhelést, valamint ami a legfontosabb, hogy a méhüreg megítélésére a legpontosabb eljárás.
A módszer csak diagnosztikának tekinthető, mert általa kezelés nem végezhető, azonban gyakran számolnak be páciensek arról, hogy korábbi hosszabb sikertelenség után az elvégzett ultrahangos petevezető vizsgálat után azonnal teherbe estek. Ennek magyarázata, hogy a minimális petevezető megtöretéseket illetve összenövéseket mégis csak meg tudja oldani.
2.HSG (Hysterosalpingographia)
A hystero-salpingographia (HSG) egy röntgenes eljárás, mely a páciensek számára nagyobb fájdalomterheléssel jár. A beavatkozáshoz némi kórházi benntartózkodással kell kalkulálni.
A HSG eljárássorán a
A hystero-salpingographia (HSG) egy röntgenes eljárás, mely a páciensek számára nagyobb fájdalomterheléssel jár. A beavatkozáshoz némi kórházi benntartózkodással kell kalkulálni.
A HSG eljárássorán a kismedencét röntgenes képalkotó eljárással vizsgáljuk, mely a kismedencei nemi szervek számára lényeges röntgensugárzást jelent. A petevezetők állapotát jól mutatja a módszer, azonban a méh üregének megítélésében pontatlan. Vannak olyan polyp és myoma elhelyezkedések, melyeket az eljárás nem mutat meg. Szintén csak diagnosztikus eljárásnak tekinthető.
3.HSC,LSC – Histeroscopia, Laparoscopia/Méhüregi és Hasüregi tükrözés
Az eljárás a legpontosabb módszer a méhüreg és a petevezeték megítélésében, azonban a legnagyobb megterheléssel is jár mind közül. Egy másfél napi kórházi benntartózkodással járó altatásban történő beavatkozás, mely nem csak diagnosztikus, hanem terápiás lehetőségeket is rejt magában.
A fogantatás esélye, ha a pár a női ciklus megfelelő időpontjában él házaséletet, havonta csupán 15-20% körüli. Így a felesleges kivizsgálások és kezelések elkerülése miatt, csak 1 éves védekezés nélküli, sikertelen házasélet után beszélünk meddőségről és kezdünk el diagnosztizálni. 38 éves női életkor felett azonban már fél év sikertelen próbálkozás után ajánlott a kivizsgálás. Magyarországon kb. 150 000 párt érint a meddőség problémája. Az ismert eredetű meddőség esetén, az esetek kb. 40%-ban a pár női, 40%-ban férfi tagjának, 20%-ban pedig mindkét félnek a problémája tehető felelőssé a meddőség kialakulásáért.
A meddőség diagnózisának felállítása után kivizsgálások sorozatával derül fény a hátterében álló problémára.
A pár női tagjánál fizikális vizsgálattal, laboratóriumi vizsgálatokkal, képalkotó eljárásokkal, szükség esetén sebészeti technikákkal történik a meddőség okának felderítése.
A pár férfi tagjánál az egyik legfontosabb eljárás az ondó minőségi és mennyiségi vizsgálata. Emellett szükség esetén egyéb andrológiai vizsgálatok (DNS töredezettségi mutató-DFI, Achrosoma reakció-AR, Sperma kötődési képesség – JBA teszt, hormonszint-meghatározás, sebészeti technikák stb.) derítenek fényt a háttérben álló problémára.
A gyermek után vágyó párok majdnem 90%-ában a meddőség kezelhető gyógyszeresen, a reproduktív rendszer funkciójának sebészi helyreállításával, valamint az asszisztált reprodukciós (mesterséges megtermékenyítéses) technikák alkalmazásával.
A mesterséges megtermékenyítés fogalma többféle eljárást takar attól függően, hogy a beavatkozás az anya testében vagy azon kívül történik, illetve hogy az eljáráshoz szükség van-e idegen donor bevonására.
A méhen belüli megtermékenyítés az ondósejtek termékenyítő képességének mesterséges elősegítésével lehetséges, míg a méhen kívüli megtermékenyítés az úgynevezett ICSI és IVF eljárásokkal történhet.
A méhen belüli mesterséges megtermékenyítés (inszemináció) azon pároknak jelent segítséget, ahol a férfinak spermiumhiánya van, vagy gyengült azok mozgás képessége, de van megfelelő számú és egészséges spermium ahhoz, hogy a kezelés eredményes lehessen.
Mivel a spermiumot közvetlenül a méhbe helyezik, a méhen belüli megtermékenyítés azon pároknak is tud segíteni, akiknek nem lehet szexuális kapcsolatuk valamilyen fogyatékosság miatt vagy a korai magömlésben szenvedőknek is.
A méhen belüli megtermékenyítés során a pár férfi tagja az ovuláció idején – ez lehet stimulált ovuláció vagy természetes – sperma mintát ad le, amelyet a biológus előkészít. Az előkészített spermiumokat egy katéteren vezetik fel a méhüregbe, ahol azok már természetes úton találkoznak a petesejttel és spontán következik be a megtermékenyülés.
A méhen kívüli megtermékenyítés során a petesejt és a spermiumok a méh üregén kívül, mesterséges körülmények között találkoznak, majd miután a megtermékenyülés megtörtént és az embrió osztódása elindult, az embriót visszaültetik az anya méhébe, a további fejlődés már természetes körülmények között zajlik tovább.
A méhen kívüli megtermékenyülés (in-vitro fertilizáció) olyan pároknak jelent megoldást, ahol a petesejt és a spermium találkozása valamilyen oknál fogva nem lehetséges. Ez a férfi oldalon történhet amiatt, hogy a férfi tagnak nincs elegendő számú és minőségű spermiuma a spontán megtermékenyítéshez.
A női oldalon a petefészkek illetve a petevezetők valamilyen sérülése állhat fenn a háttérben, pl. korábban lezajlott kismedencei gyulladás következtében kialakult petevezető elzáródás. Ezen okokra alapos kivizsgálással derítenek fényt.
A méhen kívüli megtermékenyítésnél, az adott kezelési ciklus során több petesejtet próbálunk nyerni. Ennek érdekében a női petesejt termelést mesterségesen, gyógyszeresen stimuláljuk. A tüszőkből a petesejteket ultrahangos ellenőrzés mellett hüvelyi punkcióval vesszük ki, majd az így kapott petesejteket az előkezelt spermiumokkal megfelelő szövettenyésztő tápoldatban összehozzuk.
A megtermékenyült petesejtek osztódásnak indulnak, és a 2-5. napon az embriókat visszahelyezzük a méhüregbe; ezt a folyamatot nevezzük embrió transzfernek. A méhnyálkahártyát előzetesen gyógyszeres kezeléssel megfelelően elõkészítjük.
Meddőségi kivizsgálás során, amennyiben nem találunk kóros spermaleletet, súlyos petevezető-betegséget (mindkét oldali lezártság) vagy kritikus hormonértékeket a nőtagnál, akkor az asszisztált reprodukciós beavatkozások közül a legkisebb megterhelésű eljárást ajánljuk fel a pácienseknek. Ez a módszer az inszemináció.
A továbbiakban ismertetett kezeléseket a Róbert Károly Meddőségi Centrum főorvosaként, az intézet szakmai hátterével végzem.
A folyamat során minimális hormonális petefészek stimulációval kezeljük a hölgypácienst, és a megfelelő ciklusnapokon ultrahanggal ellenőrizzük a petefészekben a domináns tüsző érését. Optimális érettségi állapot esetén, – pontosan időzítve – tüszőrepedést váltunk ki. A pár férfitagja által frissen leadott spermiumváladékot előkészítés – preparálás – után fecskendezzük be egy vékony katéteren keresztül a méh üregébe. A beavatkozás fájdalmatlan és nem megterhelő, ezért ambuláns kezelési eljárás során történik. A spermium származhat a pár férfitagjától, illetve ha nincs megfelelő minőségű spermium, akkor donor sperma anyagból is. Az eljárás sikerességi rátája 15-20%, mely kedvezőbb a spontán „otthoni” teherbeesési aránynál (10-15%). Ez annak köszönhető, hogy az ovulációt mesterségesen időzítjük- és a spermaváladék bejutásának pontos idejét is mi határozzuk meg. Donor inszemináció Az eljárás folyamata egyezik a klasszikus inszeminációval. Azon pároknál végezzük, akik férfitagjánál nincs felhasználható sperma anyag, illetve azon egyedülálló – gyermeket akaró – nőknél, akik a törvényi szabályozásnak megfelelnek. Az eljáráshoz szükséges donor spermaanyagot, előzetes szerződéskötés után – a megfelelő anonimitást betartva – spermabankból tudjuk beszerezni.
Szeretne többet megtudni a témával kapcsolatosan, vagy vannakmegválaszolatlan kérdései?
Forduljon hozzám bizalommal, kérjen időpontot most!
Azon pácienseknél, akiknek meddőségi kivizsgálása során fény derül:
az asszisztált reprodukciós eljárások közül az IVF – In Vitro Fertilizációs/Lombik bébi – kezelés jelenti a megfelelő therápiás eljárást.
A továbbiakban ismertetett kezeléseket a Róbert Károly Magánkórház Meddőségi és Endoszkópos részlegének vezető főorvosaként, az intézet szakmai hátterével végzem.
Lombik bébi program (IVF) menete: A lombik bébi (IVF) eljárás során – betegeinknél egyénre szabott kezelési protokollt alkalmazva – a lehető legkisebb mértékű hormonális stimulációval kezeljük a hölgypácienst, késztetjük petefészkeit a több tüsző növesztésére. A megfelelő ciklusnapokon ultrahanggal ellenőrizzük a petefészkekben a tüszők érését. Optimális érettségi állapot esetén – rövid altatásban – egy vékony tűvel, ultrahang vezérlés mellett, hüvelyen keresztül leszívjuk a petesejteket tartalmazó tüszőtartalmat. A tüszőfolyadékban a petesejteket sztereomikroszkóp segítségével, magasan képzett embriológusok keresik meg, értékelik és a kinyert petesejteket laboratóriumi körülmények között speciális tápoldatba ill. szövettenyésztő edénybe helyezik, mely az ivarsejtek és embriók fejlődése számára az optimális körülményeket biztosítja. A pár férfitagja által leadott spermiumváladékot előkészítés után felhasználva, termékenyítjük meg egyesével a kinyert petesejteket. A megtermékenyítés a punkciót követően 3-4 órával történik a megfelelően előkészített és feldolgozott spermiummal.
A megtermékenyítést követő napokon embriológusaink ellenőrzik a sejtosztódás folyamatát mikroszkóp alatt, így lehetőségünk van a legjobb osztódási tulajdonságot mutató embriók szelektálására és az ezek közül vissza nem ültetett – számfeletti – embriók lefagyasztására.
A megtermékenyült és szabályosan osztódó embriók visszahelyezése (embriótranszfer) a petesejt leszívástól számított 48-72, esetleg 120 órával történik. Az embriókat először speciális embrió megtapadást elősegítő tápoldatban tároljuk, majd egy vékony katéter segítségével juttatjuk a méh üregébe. Ezt a beavatkozást – mivel fájdalommal nem jár – altatás nélkül végezzük.
A visszaültetési eljárás során törekszünk arra, hogy a többes terhesség esélyét visszaszorítsuk. Ennek elérésére megpróbáljuk megtalálni azt az optimális minimális embriószámot, ami elégséges lehet a terhesség bekövetkeztéhez.
Petesejt leszívás
A megérett petesejteket rövid altatásban történő beavatkozás során kinyerjük a szervezetből, majd megtermékenyítjük őket a hímivarsejtekkel. Ezen eljárás 3-4 órás kórházi tartózkodást igényel.
Embrió beültetés A fejlődő embriók beültetése ultrahangvezérlés mellett, fájdalommentes módon 2-5 nap múlva történik. Az eljárás 1 órás kórházi tartózkodást igényel. A számfeletti embriókat lefagyasztjuk és fagyasztva tároljuk a későbbi embrió beültetés céljából.
Teljes körű meddőségi kivizsgálási és kezelési lehetőségek, betegközpontú szolgáltatás. Korszerű mesterséges megtermékenyítési – inszemináció, lombikbébi – eljárások.
Modern, kis megterhelésű műtéti eljárások a rövid kórházi tartózkodás és a gyors felépülés érdekében, mellyel a legtöbb klasszikus nőgyógyászati műtét kiváltható.
Az endometriózis az egyik legrejtélyesebb nőgyógyászati megbetegedés, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. Hogyan lehet az endometriózist a leghatékonyabban, modern módszerrel megoldani?
Modern diagnosztikai eszközökkel és korszerű háttérrel végzett vizsgálatok a betegség korai felismerése érdekében. Diszkréció, barátságos környezet.
nőgyógyász szakorvos vagyok, meddőségi és endoszkópos sebészeti specialista. 3 évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezve, több ezer nőnek nyújtottam és nyújtok segítséget nap, mint nap a meddőség és az endometriózis problémájának kezelésében. Hazánkban egyedülálló módon e két szakterületet egy kézben tartva, magas szintű ultrahang diagnosztikai készséggel rendelkezve, próbálok a páciensek számára gyors és hatékony terápiás megoldásokat nyújtani a vágyott céljuk elérése érdekében.
Kerülje el a hosszú telefonálást és a várakozást! Online időpontfoglaló rendszerünk lehetővé teszi,
hogy néhány kattintással kiválassza az Önnek legmegfelelőbb időpontot.
Egyszerű foglalás, azonnali visszaigazolás – mert az egészségére fordított idő a legértékesebb.
Ha meddőségi problémákkal küzd, endometriózis miatt keres megoldást, vagy tanácsra van szüksége a gyermekvállalással kapcsolatban, akkor 2025 áprilisában és májusában is számíthat Dr. Fülöp István szakértelmére – ezúttal egy szakmai továbbképzésen való részvétel miatt kizárólag online konzultáció formájában.
Forduljon hozzám bizalommal, kérjen időpontot most!
Ez a weboldal sütiket használ a felhasználói élmény javítása érdekében. Néhány elengedhetetlen a webhely működéséhez, míg mások segítenek elemezni és javítani a felhasználói élményt. Kérjük, tekintse át lehetőségeit, és válasszon.
Ha 16 évesnél fiatalabb, kérjük, győződjön meg arról, hogy szülője vagy gyámja beleegyezését adta, a nem alapvető sütik használatához.
A beállításait bármikor módosíthatja, a további információkért az adatkezelésről, kérjük, olvassa el adatvédelmi szabályzatunkat. Beállításait később módosíthatja megváltoztathatja.
Ne feledje, hogy ha bizonyos típusú sütik, vagy szolgáltatások letiltása mellett dönt, az befolyásolhatja a webhely által nyújtott élményét és az általunk kínált szolgáltatásokat.
Néhány szükséges erőforrást blokkolva lett, ami hatással lehet a harmadik féltől származó szolgáltatásokra és befolyásolhatja az oldal működését.