Minden nőnél a havi ciklus során kb. 150 petesejt indul fejlődésnek, de ebből általában csak 1 érik meg. Az ovuláció során a megérett petesejt kiszabadul a petefészekből és a petevezető felé vándorol. A petesejt pontos kiszabadulásának idejét meghatározni nem könnyű, de ma már kaphatók különböző ovulációs tesztek, és a hőmérsékletméréssel is megállapítható.
A petesejt élettartalma mindössze 12-24 óra, így ha ez idő alatt nem találkozik a spermiummal elhal, és felszívódik, majd a havi vérzéssel távozik. A petesejtet kibocsájtó tüszőben fejlődik az úgynevezett sárgatest, amely a sárgatest hormont termelik - ez az esetlegesen kialakuló terhesség során játszik fontos szerepet.
Bár az együttlétek során több száz millió spermium indul útnak, csupán kb. 10 % éri el a nyakcsatornát. A spermiumok ezután 48-72 óráig képesek még életben maradni és türelmesen várni a petesejtre. Ha ez idő alatt találkoznak, 12-24 óra alatt végbe mehet a megtermékenyülés.
A petesejtet csak egy spermium termékenyítheti meg, ezután összeolvadnak, majd együtt vándorolnak tovább. Megindul az osztódás, először két majd négy részre osztódik, majd eléri az úgynevezett szedercsíra állapotot.